Benátský štuk je výbornou dekorací
Vnitřní omítky nebo štuk jsou závěrečné úpravy povrchů, které dotváří celkový efekt interiéru. Kromě estetičnosti však plní i další funkce, například zpevnění, ochrana a zateplení konstrukce. V tomto článku se budeme věnovat štukatérství.
Co je to štuk?
Jedná se o povrchovou úpravu omítek, chcete-li stěn. Štukování je vhodné jak pro interiéry, tak i pro venkovní použití. Samotná směs je nejčastěji tvořena z:
- vápna,
- písku (pozn. nutné velmi jemný písek, výsledkem jsou poté dokonale rovné a hladké zdi),
- vody.
Benátský štuk
Hojně používaným typem štuku je Benátský štuk. Jedná se o směs vápence a prachu z rozdrceného mramoru. Jakmile dojde k vytvrzení, vytvoří se velmi trvanlivá a odolná hmota. Výhodou je odolnost vůči vlhkosti a tím pádem i plísním. Mnoho lidí jej volí z estetického důvodu. Díky svému složení se jeho konečný vzhled velmi podobá mramoru, někdy i leštěnému kamenu.
Kde umístit takové stěny? Tak kámen je efektní například v obývacích pokojích, konkrétněji kolem krbovišť nebo kamen. Nemusíme jej však používat jen na kouscích, podle gusta je možné Benátský štuk aplikovat rovnou na celou stěnu. V tom případě však musíme počítat s vyšší cenou oproti normálnímu štuku. Typickým použitím jsou však koupelny a záchody, kde dojde k častému kontaktu s vlhkostí. V porovnání s klasickými kachličkami je cenově srovnatelný, avšak mnohem stylovější.
Proces štukování
Nyní si řekneme pár rad, jak postupovat při "štukování", pokud si na to troufnete sami. Prvně musíme připravit místnost, kde budete chtít tuto omítku aplikovat. Pokud možno je dobré vyklidit danou místnost a přikrýt podlahy nebo koberce. Co se týká zdi, je dobré ji zbavit nátěrů, tapet a mastnoty. Tímto bychom mohli mít dokonalý podklad pro štuk, zbývá jen rozmíchat štukovou směs. Aplikujeme hladítkem a rovnoměrně s minimálním počtem tahů.
Závěrečnou fází štukování je hlazení, při kterém odstraníme zbytky nerovností v průběhu aplikace směsi na stěnu. Hladit je dobré ještě před zatvrdnutím! K tomuto účelu použijte filcové hladítko. To je nutné navlhčit a následně krouživými pohyby táhnout po štuku. Dbejte zvýšené opatrnosti, abyste povrch nesetřeli.